Dary země v kosmetice

Kategorie: Péče o pleť

Mojekrasa

Uhlí, bahno, jíl, kameny a kosmetika? Co mají společného tyto, zdánlivě s péčí o krásu pokožky, nesourodé nerosty? Staly se hitem v době, kdy žijeme v znečištěném prostředí. Pomáhají s čištěním pleti do hloubky, léčí pokožku hlavy, těla i klouby.

V přírodě je povalování se v bahně libůstkou mnoha zvířat. Přirozeně si tak čistí kožich od parazitů. Koně se například rádi válejí v tekuté vrstvě podivně páchnoucí hmoty, aby si vytvořili ochrannou vrstvu sloužící jim jako repelent nebo k ochlazování. Příroda si umí poradit a my se jí můžeme inspirovat. Jak správně tyto netypické přísady používat? Pachu se rozhodně bát nemusíme. Naopak.

S maskou na nečistoty

V poslední době se velmi rozšířilo používání pleťových masek, které mají za úkol dopřát pleti očistu. Tuto úloha zvládnou přípravky složené z bahna a jílu. Známy byly od pradávna, pak se na ně pozapomnělo, ale v poslední době se k nim znovu vracíme. Nebojte se, že vám budou nepříjemné. Některé bahenní směsi můžou být obohacené o léčivé byliny a aromatické oleje, které zkrášlující prožitek provoní. Vznikly z rostlin, živočichů, půdy, skal a vulkanického popela, a pro nás jsou jako koktejl krásy nabitý vitaminy a minerály. Jedno mají tyto pleťové masky společné: skvěle regenerují a zároveň nabízejí jemný peeling. Pro detoxikační masáž naneste masku v silnější vrstvě a nechte zaschnout nebo jemným vtiskáváním a odlepováním odstraňte či důkladně opláchněte vodou. Dopřejte si jednou týdně, perfektně stahuje póry.

Bahnem proti celulitidě

Očistné účinky bahna se využívají při thalassoterapii v mořských lázních, kde jeho účinky podporuje neopakovatelné klima a voda. Mořské rituály využívající bahno jako zábal mají detoxikační a remineralizační účinky. Působí proti nadměrnému zadržování vody, nahromadění toxinů, pro zmenšení tukových polštářů a celulitidě. Speciální bahno je pokladem lázní. Bývá nasycené léčivými složkami a při správné teplotě v zábalu, ulevuje bolavým kloubům, páteři a namoženým svalům.

Peeling dřevěným uhlím

Nepleťme si ho s černým kamenem, které se těží v dolech, jeho původ je ve speciálně zpracovaném měkkém dřevě z břízy nebo lípy. Naši předci ho používali po staletí. Dokáže skvěle absorbovat toxiny z hloubky pokožky, což je dáno především peelingovými účinky. Velmi jemně obrušuje a dnes ho najdete např. v pastách na zuby pro schopnost bělení zubů. Některé teorie před „černými pastami“ varují. Jde ale víc o to, jako se vším, používat rozum a nic nepřehánět. Ocení ho ti, kteří trpí mastnými vlasy a nadměrným olupováním vlasové pokožky.

Šetrnost jílů

Maroko ukrývá jedinečnou horninu tam, kde se africká pevnina setkává se Středozemním mořem pod pohořím Atlas. Odtud se získává zázračný marocký jíl. Někdy se můžete setkat s termínem Rhassoul, což v překladu znamená doslova „umýt se“. Marocký jíl je plný minerálních látek, jako jsou vápník, křemík, hořčík, draslík a sodík. Drobná zrnka rozemletá až téměř na prach mají výjimečné peelingové schopnosti. Šetrně zbavují pokožku nečistot a odumřelých buněk

Bílý, růžový a zelený na výběr

V kosmetice najdete francouzské jíly v různých barvách, třeba v zelené nebo růžové. O bílém jílu se říká, že je nejšetrnější a nejjemnější. Lepšího pomocníka pro čištění citlivé pleti nenajdete. Nebylo zjištěno, že by způsoboval alergie, přitom pro vás pracuje stejně jako ty ostatní, navíc má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Při delším používání reguluje tvorbu mazu, a dokonce zlepšuje stav lupénky, léčí ekzémy a akné. Můžete ho použít do koupelí nebo k umytí vlasové pokožky. Francouzský zelený jíl dobře působí i při překyselení žaludku. Pro absorbční a adsorbční schopnosti, díky nimž váže toxické látky a škodlivé mikroorganismy. Při dlouhodobém užívání (cca jeden rok) detoxikuje organismus a doplňuje prvky vázané v přírodních kompozicích.

Černé zlato z kamene

Hustá, lesklá černá hmota vypadá jako motorový olej, přesto se do ní rádi do ponoříte, jakmile zjistíte, jakou vám přinese úlevu. Nebojte se, že z vás bude kapat černota a ušpiníte vanu. Skvěle se rozpustí s vodou. S ní mizí bolesti zad i kloubů. Co vzácného obsahuje kamenný olej? Jde o přírodní léčivý prostředek a v rakouském Tyrolsku je považován za černé zlato. Na dně pravěkého moře Tethys se desítky milionů let usazovaly přeměněné zbytky mořských rostlin a živočichů a ty se staly součástí olejových břidlic s typickým sirným aromatem. V laboratořích z něj pak vyrábějí klinicky testované krémy, oleje, šampony a gely s vysokým obsahem síry. Ocení je i citliví jedinci, protože neobsahuje žádné chemické konzervační přísady. Hojivé účinky spočívají v působení organických látek, které se do těla vstřebávají v horké lázni, prostřednictvím horkého zábalu nebo vtíráním do pokožky.

Autor: Františka Těšínská (Kosmetika& Wellness)

Článek vyjde v časopise Kosmetika & Wellness 24. května.

Komentáře

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde