Posedlá vlastní štíhlostí? Zapomeňte na krásnou pleť

Kategorie: Zdraví a hubnutí

Mojekrasa

Poruchy příjmu potravy trápí nejen dospívající slečny, ale stále častěji i ženy kolem čtyřicítky. Neuvědomují si, že touhou po štíhlém těle se můžou připravit nejen o ženské tvary, ale také o bezchybnou pleť. Jak spolu souvisí záchvatovité přejídání, zvracení a stav vaší pleti?

Pleť musí být vyživována: denním přísunem vitaminů a minerálů, jedině pak je zářivá. Bulimičky a anorektičky šidí nejen své tělo, ale také pleť a právě na ní je nejdřív vidět, že slečna či dáma poruchou příjmu potravy trpí. Jak vysvětluje kosmetická poradkyně Martina Vesecká: „Pleť u žen, které se nestravují správně nebo sice netrpí poruchou příjmu potravy, ale vsadily na jednostranný a nevyvážený jídelníček, mají pleť suchou, snadno náchylnou k poškození. Rychleji se jim tvoří vrásky – to proto, že pleť je také dehydrovaná. Takto postižené osoby nikdy nevypijí přísun tekutin, který jim je doporučovaný. A pleť trpí. Je nažloutlá, sinalá, pod očima se objevují výrazné kruhy, později se přidávají i ekzematické projevy nebo akné. Rozhodně nepomůžou drahé krémy ani péče. Tvrdím, že krása vychází zevnitř a to, jak se ženy stravují, se přesně projeví na jejich pleti.“

Otoky a kruhy

Osoby s diagnózou PPP (poruchy příjmu potravy) mají také problémy s dokrvováním končetin, takže jedním z příznaků jsou stále studené nohy a ruce. To zase vede k tomu, že mají přesušenou pokožku na nohách i rukách. Pojďme se ale vrátit ke kruhům pod očima. Podle čínské medicíny právě ty signalizují špatnou funkci ledvin, což je dalším z příznaků anorexie. Stejně jako otoky končetin. A uznejte, že krásné není ani jedno, ani druhé, jenže v tomto případě už opravdu nejde o krásu, ale spíš o celkovou kondici člověka.

Není na místě doporučovat krycí krémy, make-upy a další přípravky, které zajistí, že příznaky anorexie či bulimie nebudou viditelné. Naopak. Důležité je přimět pacientku, aby se na sebe podívala do zrcadla a uvědomila si, že touha po krásných křivkách ji přivedla sice ke stojanům s velikostí 34, ale i když je věkem na prahu třicítky, tvář má jako strhaná padesátnice. Je potřeba si uvědomit, že právě iritovaná pleť stárne rychleji a že v jistém věku je třeba se rozhodnout, zda chcete vypadat jako štíhlá sedmnáctka s obličejem zralé padesátnice nebo si nechat pár kilogramů navíc, a díky kolagenu, který zdravá pokožka produkuje, si ubírat přirozenou cestou roky. My v redakci rozhodně hlasujeme pro mírnou nadváhu a zralé křivky, se šťastným obličejem.

Pro návrat ke krásné pleti

Pokud jste si prodělala jednu z těchto nemocí a chcete se vrátit k přirozenému a zdravému životnímu stylu, stejně jako ke krásné pleti, máme pro vás tipy, které můžou pomoct.

  1. Najděte si kosmetičku, která vám bude dlouhodobě s pletí pokožky pomáhat.
  2. Pleť potřebuje především regeneraci a dostatek kyseliny hyaluronové, která na sebe váže vodu, takže vaše pokožka nebude vysušená. Zvolte kvalitní krém, který s regenerací pomůže. Stejně tak sérum a nezapomínejte na vrásky kolem očí.
  3. Pokud máte hluboké rýhy – například nosoretní, což se u anorektiček stává velmi často, zvolte aplikaci kyseliny hyaluronové přímo do ní. Případně zkonzultujte v některém centru estetické medicíny aplikaci botulotoxinu nebo obličejových výplní a také to, jak získat tu správnou barvu do obličeje.
  4. Hodně spěte a nepřepínejte se. Ženy s PPP mají tendenci málo spát. Týrají se v posilovně a snaží se o dokonalé tělo. Zapomeňte a spěte. Spánek a sex vám uberou roky a navrátí jiskru během jediného týdne.

Poznejte nepřítele

Co je anorexie?

Mentální anorexie neboli Anorexia nervosa je psychické onemocnění spočívající v úmyslném hladovění, odmítání příjmu potravy  a zkresleném vnímání vlastního těla. Devadesát procent postižených jsou ženy, přičemž nejčastěji se onemocnění objevuje u dívek mezi 14.–18. rokem života. Nemocní anorexií vědomě odmítají potravu – v počátečním stadiu nemoci se snaží zredukovat stravu na minimum; tělu postupně začínají chybět minerální látky a energie.

Co je bulimie

Bulimia nervosa neboli do češtiny přeloženo mentální žravost je, jak název naznačuje, psychické onemocnění související s nadměrnou konzumací potravin a následně úmyslně vyvolaným zvracením, průjmy či častějším močením; většinou je spojená s užíváním anorektik, diuretik či projímadel. Postihuje převážně ženy a dívky, výjimečně muže.

Autor: Klára Kotábová

Foto: Fotolia

Komentáře

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde