Není lymfodrenáž jako lymfodrenáž, aneb jak poznat kvalitní výrobek?

Kategorie: Zdraví a hubnutí

Mojekrasa

Určitě každá z nás už na nějaké ty „nohavice“ narazila. Ano, řeč je o tzv. lymfodrenážních nohavicích, resp. o strojové lymfodrenáži, kterou dnes nabízí mnoho beauty salonů, či kosmetických studií.

Aby taky ne, když se na nás ze všech stran sypou nabídky bezbolestné, neinvazivní liposukce, kavitace, radiofrekvence a všech možných jiných ošetření, které jsou na následné lymfodrenáži takřka závislé, neboť bez ní je jejich účinek značně omezen.

Lymfodrenáž má obecně na naše tělo mnoho blahodárných účinků. Zlepšuje průtok lymfy a tím napomáhá k očišťovacímu procesu těla, podporuje metabolismus, zvyšuje elasticitu pokožky, zmírňuje projevy celulitidy a při pravidelném používání přispívá i k úbytkům na objemu a váze. Zkrátka lymfodrenáž má skvělé výsledky, našemu tělu jak esteticky, tak zdravotně prospívá a přitom jí nemusí provádět pouze zdravotní personál jako např. u kavitace.

Lymfodrenáž může být buď manuální, tedy že jí provádí fyzicky masér, nebo strojová, která se provádí pomocí lymfodrenážního zařízení, lidově řečeno „nohavic“. Tyto nohavice jsou vybaveny vzduchovými komorami, které se pomocí připojeného kompresoru předem zvoleným způsobem nafukují a svým tlakem působí na lidské tělo (ošetřovanou partii) a provádějí masáž. Odtud pojem „tlaková terapie“. Tímto způsobem se vlastně simulují masérovy ruce. Na trhu existuje velmi široká nabídka těchto lymfodrenážních systémů a jako je tomu i u jiných produktů, tak i zde jsou obrovské rozdíly v kvalitě a samozřejmě i míře efektu na lidské tělo.

Jak ale vybrat ten správný produkt? V čem se jednotlivé systémy liší?

Pokusíme se vám několik základních faktorů popsat. Jako první bychom si měli všímat počtu vzduchových komor. V zásadě platí, že čím větší je počet komor, tím reálnější a komplexnější je lymfodrenáž. Ty nejzákladnější systémy na trhu mají 2×5 komor (5 komor v každé nohavici), profesionální systémy nabízejí většinou 2×12 komor. U takového počtu je zaručeno, že se jednotlivé komory co nejlépe přizpůsobují masírovaným partiím. Ale počet komor není vše. Velmi důležitý je i způsob, jakým jsou jednotlivé komory v nohavicích „poskládány“. Jednodušší a tím i levnější systémy mají komory umístěny vedle sebe (jedna vedle druhé), kdežto u těch lepších lymfodrenáží jsou komory poskládány v nohavicích šupinovitě, tedy že se částečně překrývají, čímž se eliminují tzv. hluchá místa a masážní vlna tak není v žádném místě přerušena a nedochází k jakékoli změně jejího tlaku. Simulace masérových rukou je tak téměř dokonalá.

Z hlediska majitelky lymfodrenážního systému, resp. salonu, který jej provozuje, je rovněž velmi důležité zpracování aplikátorů (nohavic) a jejich výdrž. Drtivá většina lymfodrenáží na dnešním trhu má aplikátory fixované suchým zipem, který se však může postupem času zanést nečistotami a jeho funkce a schopnost držet natlakované nohavice s mírou opotřebení klesá. Ideálním řešením je pak použití klasických zipů, kde starosti s rozepínáním odpadají. V neposlední řadě nás musí u nohavic zajímat i jejich schopnost pokrýt masírované partie a na tyto partie působit bez již zmíněných hluchých míst. Aby byla lymfodrenáž opravdu komplexní, je nutná schopnost masírovat nohy od nártů, pře lýtka, stehna, třísla až po spodní část břicha. Ty nejlepší systémy na trhu masírují všechny tyto partie pouze jedním aplikátorem, tzn., že nohavice jsou v jednom kusu a tedy absolutně bez hluchých míst. Odpadá zde i složité a v mnoha případech zdlouhavé upínání klienta, pokud jsou nohavice složeny z několika oddělených dílů.

Další rozdíly bývají u samotného kompresoru, který je jakýmsi srdcem, či mozkem strojové lymfodrenáže. Co se týče vyvíjeného tlaku, tak zde jsou rozdíly minimální. Většinou se maximální tlak pohybuje mezi 70 až 80 mmHg, což je naprosto dostačující. Vyšší tlak je pro lymfodrenáž naprosto zbytečný. Ovšem kde se jednotlivé výrobky nejvíce liší, je způsob, jakým kompresor ovládá jednotlivé vzduchové komory. Jednodušší zařízení, a nutno dodat, že jich je bohužel většina, umějí ovládat vždy pouze jednu komoru v každé nohavici. To je ale pro kvalitní lymfodrenáž bohužel málo. Proto ta nejsofistikovanější zařízení ovládají třeba i 3 komory v jedné nohavici v témže čase. Funguje to tak, že jedna komora se nafukuje, jedna zůstává pod stálým tlakem a jednu kompresor řízeně odsává. Takto je docíleno opravdu reálné lymfodrenážní vlny a tedy dokonalé simulace manuální lymfodrenáže, masérových rukou.

Jako velmi dobrý příklad můžeme uvést systém Ballancer (www.ballancer.cz ), který navíc před samotnou masáží umí uvolnit lymfatické cesty v tříslech, aby měla tlačená lymfa z dolních končetin kam pokračovat. Tím se toto zařízení výrazně odděluje od většiny konkurenčních výrobků, které tuto funkci nenabízí. Ballancer pak jako jeden z mála systémů na světě nabízí dokonce aplikátor pro kompletní lymfodrenáž pro horní část těla, tzv. „bundu“, která vedle mnoha funkcí dokáže před lymfodrenáží uvolňovat lymfatické uzliny v podpaží a tím výrazně šetří práci a čas obsluze.

Jak vidíte z tohoto článku, není lymfodrenáž jako lymfodrenáž. Proto bychom měli mít vždy na paměti, že ty nejlepší lymfodrenážní systémy mají 24 vzduchových komor, které jsou šupinovitě poskládané v nohavicích, nohavice by neměly být zapínány suchými zipy, lymfodrenáž dolní části těla by měla po uvolnění třísel začít u nártů a končit až ve spodní části břicha, ideálně jedním aplikátorem v celku. Samotný kompresor by pak měl být schopen vyvinout tlak alespoň 70 mmHg. Ty nejlepší jsou pak schopny ovládat i několik komor v jednom čase. Jako nejlepší produkt na trhu se proto jeví již zmíněný systém Ballancer (www.ballancer.cz), který je dokonce vybaven i programem na uvolňování lymfatických uzlin v tříslech a podpaží. A ačkoli se jedná o absolutní špičku v lymfodrenážních, jeho cena začíná již na 75.000,– Kč bez DPH.

Více informací o zařízení Ballancer najdete na stránkách výhradního dovozce do České republiky www.beauty-systems.cz.

 

Fotografie

Komentáře